مقالات, آموزشی

لوله فلکسیبل pvc

سایت لوله فلکسیبل پی وی سی شفاف
تعریف لوله فلکسیبل:

لوله فلکسیبل یا لوله فلکسی لوله ای فلزی می باشد که جهت پوشش و محافظت از کابل ها مورد استفاده قرار می گیرد. به لوله فلکسیبل، لوله خرطومی نیز می گویند. لوله فلکسیبل متشکل از سه لایه است. لایه بیرونی و درونی آن تشکیل شده از آلومینیوم لمینیت و لایه میانی آن از عایق پلی اتیلن است.

لوله فلکسیبل یا لوله فلکسی, لوله خرطومی شکل فلزی و منعطف است که برای پوشش و محافظت از کابل های شبکه و برق استفاده می شود .از این لوله ها بیشتر برای محافظت از کابلها در محیط های بیرونی و صنعتی استفاده می شود.که به عنوان نوعی محافظ یا پوشش برای جلوگیری از آسیب دیدن کابل ها کاربرد دارد . برای جلوگیری از آسیب , کابل ها یا سیم ها را به درون یک لوله فلکسیبل قرار می دهند .

مهم ترین شاخصه این لوله ها منعطف بودن آن است . بنابراین در برابر هر نوع کشش یا چرخشی مقاوم است . همچنین در فشارهای بالا , ماندگاری طولانی مدت در برابر نور آفتاب و در دماهای زیاد و کم بسیار مقاوم و مستحکم است و طول عمر بالایی نیز دارد.

استفاده از کابل ها و سیم ها برای ساختمان سازی و پروژه های عمرانی از اهمیت ویژه ای برخوردارند. همچنین باید از آنها در برابر خوردگی، رطوبت و آسیب های جدی جلوگیری کرد. به همین منظور از ابزارآلات مخصوص اینکار باید استفاده کرد. که یکی از این ابزارآلات لوله های فلکسیبل می باشد.

به صورت ساده لوله ی فلکسیبل را به عنوان یک روکش محافظتی برای سیم ها و کابل ها می شناسند. اما به طور کلی لوله ی فلکسیبل، یک کانال فلزی با سطح مقطع گرد است و لوله هایی بلند، سبک وزن و انعطاف پذیر هستند که برای محافظت از سیم ها و کابل ها در پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر این لوله ها، لوله خرطومی فلزی می باشد. نحوه ی استفاده از این لوله ها و نصب آنها بدین گونه است که برای بستن لوله ی فلکسی به دیوار از بست های مخصوص این کار استفاده می شود و بست ها با توجه به لوله ی فلکسی مورد استفاده سایزهای مختلفی دارند.

چرا استفاده از لوله ی فلکسیبل اهمیت دارد؟امروزه الکتریسیته بخشی جدانشدنی از زندگی انسان می باشد. زیرا برق یک نیاز مشترک و اجتناب ناپذیر است. که برای استفاده از برق و الکتریسیته در ساختمان ها نیازمند کابل کشی درون ساختمان برای انتقال برق به نقاط مختلف هستیم و برای اینکه بتوانیم از سلامت کابل ها و سیم های ساختمانی اطمینان کافی داشته باشیم باید از ابزارآلاتی مثل لوله های فلکسیبل باید استفاده شود تا از هرگونه آسیب نظیر گرمای شدید، رطوبت و حتی خوردگی که ممکن است کابل ها و سیم ها را تهدید کند جلوگیری به عمل آوریم.

سایزهای استاندارد لوله های فلکسیبل که همان قطر مقطع آنها می باشد در اندازه های 11،13 ، 16، 21، 25، 29، 36، 42 و 48 میلیمتری می باشد. این نکته مهم است که متناسب با نوع پروژه و اندازه و وزن کابل ها سایز فلکسی را انتخاب کنیم.

بیشترین فاکتورهای مهم استفاده از لوله ی فلکسیبل چیست؟

از جمله مزایا و فاکتورهای مهم برای استفاده از این لوله ها می توان به مواردی همچون: طول عمر بالا و انعطاف بالای لوله های فلکسی. وزن کم و دفع رطوبت. مقاومت در برابر کشش و چرخش بالای لوله هنگام نصب و همچنین محافظت از سیم ها و کابل ها در برابر اشعه های مضر خورشید. مقاوم در برابر محیط های اسیدی و قلیایی و قابلیت تحمل فشار بالا. تخلیه ی خودکار الکتریسیته ی ساکن و آسان و ساده بودن نصب و راه اندازی لوله های فلکسی اشاره نمود.

از ویژگی های این لوله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انعطاف پذیری
مقاوم بودن نسبت به چرخش کابل در زمان نصب
مقاومت در برابر نور آفتاب و رطوبت
طول عمر بالا
قابلیت نصب آسان
سبک بودن

امروزه استفاده از لوله  فلکسیبل یا لوله خرطومی در پروژه های عمرانی و مسکونی بسیار افزایش یافته و توانسته جایگاه ویژه ای به خود اختصاص دهد. این لوله هم در محیط های داخلی و هم در محیط های بیرونی و باز و همچنین در مکان هایی که کابل ها در معرض فرسایش و رطوبت قرارمی گیرد، استفاده می شود. یکی از کاربردهای اصلی لوله خرطومی استفاده برای سیستم داکت اسپلیت برای کانال کشی است.

لوله فلکسیبل pvc:

جنس مصرفی در این نوع لوله فلکسیبل هوا از پی وی سیِ نرمِ تقویت شده با فنر فولادی می باشد.

باتوجه به ساختارِ مستحکم، متوازن و شفافِ لوله فلکسیبل هوا ،استفاده از این محصول بطور همزمان در سیستم های تهویه مطبوع و مکنده های براده چوب و حتی آلاینده های هودهای صنعتی، امکانپذیر می باشد.

با توجه به قدرتِ دستگاههای دمنده و مکنده، امکانِ تقویتِ ضخامتِ پی وی سیِ بکاررفته در بدنه ی این لوله فلکسیبل هوا و همچنین ارتقای قطرِ فنرفولادی جهتِ استحکام بیشتر وجود دارد.

لوله فلکسیبل هوا ی پی وی سی شفاف از قطر ۳ تا ۹۰ سانتیمتر قابل تولید و در بسته های ۶ متری بسته بندی و به بازار عرضه می گردد.

مقاومت دماییِ لوله فلکسیبل هوا ی شفاف، در حرارتِ دایم بینِ ۲۰- تا ۸۰+ درجه سانتیگراد و در حرارت غیردایم بین ۲۰- تا ۱۰۰+ درجه سانتیگراد در نوسان می باشد.

لازم به ذکر است لوله فلکسیبل هوا ی پی وی سی شفاف، هم بصورتِ شفاف (بی رنگ)  و هم به رنگ مشکی  تولید می شود.

موارد کاربرد لوله فلکسیبل pvc ، استفاده در سیستم های دمنده و مکنده در تهویه مطبوعِ محیط های مسکونی،تجاری،اداری و صنعتی،  استفاده در صنایع چوب برای جمع آوریِ غبار و ذرات چوب،  استفاده در محیط های آزمایشگاهی،اتاق های تمیز،بیمارستانها و…،  استفاده جهت انتقال مواد

فلکسیبل پی وی سی شفاف 01

مزایای لوله فلکسیبل pvc :

الف-  استحکامِ کششیِ بسیار بالای.

ب- مقاومت در برابر تاثیرات شیمیایی، در محیطهای آزمایشگاهی.

ج- انعطاف پذیریِ خوب

چ- وزن کم و سبُک

ح- قابلیت تولید با دورنگِ شفاف و مشکی

خ- قابلیتِ تقویت ضخامت پی وی سیِ بدنه و ارتقای قطر فنر فولادیِ برای کاربردهای سنگین و سبک.

د-امکانِ اتصال فنرِ لوله فلکسیبل به زمین جهت تخلیه الکتریسیته ساکن در زمان انتقال مواد

(گروه صنعتی اورانوس)

(برای دیدن محصولات کلیک کنید)

دیدگاهتان را بنویسید