مقالات, آموزشی

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

علت کند شدن دور موتور کولر آبی کند شدن دور موتور کولر آبی مشکلی است که با شروع فصل گرما برای مردم شروع می‌شود و معمولا قبل از سرویس کولر آبی با این مشکل مواجه می‌شوند. قبل از هر چیزی بهتر است شما زمانی که می‌خواهید کولر آبی خود را روشن کنید، کامل آن را سرویس کنید. چرا که بعد از چند ماه عدم استفاده از آن، ممکن است قطعات آن دچار مشکل شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.  در برخی موارد وقتی پس از مدتی طولانی برای استفاده از کولرهای آبی اقدام می‌کنند با مشکلات و خرابی‌های جزئی روبه رو می‌شوند. یکی از شایع‌ترین مشکلات مربوط به کولرهای آبی، کند شدن دور موتور کولر بوده و قابل حل می‌باشد.‌در این مطلب ما می‌خواهیم علت کند شدن دور موتور کولر آبی و علت کار نکردن موتور کولر آبی، کار نکردن دور کند کولر آبی را بررسی کنیم، با ما همراه باشید.درست زمانی که کولر آبی خود را تست می‌کنید و متوجه می‌شوید که موتور آن به کندی کار می‌کند باید به دنبال علت و مشکل اصلی باشید تا بتوانید به درست‌ترین شیوه ممکن نسبت به حل آن اقدام کنید.

شل شدن تسمه کولر‌های آبی:

ممکن است که تسمه کولر آبی شل شده باشد و باعث کند کار کردن موتور کولر شود. توجه داشته باشید که تسمه کولرها نباید خیلی سفت و یا خیلی شل باشند چون در این صورت تسمه قادر به حرکت نبوده و به کندی شروع به حرکت می‌کند.
قبل از استفاده از کولر، حتما میزان سفتی و یا شل بودن تسمه کولرهای آبی را مورد بازدید و بررسی قرار دهید. برای سفت کردن تسمه کولر می‌توانید پیچ‌های زیر دینام را باز کرده و دینام را به سمت بالا بکشید تا سفت شود و اگر تسمه کولر سفت بود برای شل کردن آن عکس این کار را انجام دهید تسمه باید به اندازه‌ای باشد که وقتی آن را در اطراف پولی جمع می‌کنیم به اندازه یک بند انگشت اضافه داشته باشد. برای تنظیم تسمه کولر آبی باید چهار پیچ زیر دینام را باز کنید دینام را بالاتر بکشید تا تسمه سفت شود و برای شل کردن تسمه برعکس دینام را باید پایین‌تر بکشید. به تنظیم تسمه ریگلاژ نیز گفته می‎‌شود.

 سوختگی سیم پیچ راه انداز:

        یکی از علت های کند شدن دور موتور کولر آبی ممکن است برای این باشد که مشکلی برای سیم پیچ راه انداز کولر پیش آمده و یا دچار سوختگی شده باشد و یا حتی سیم پیچی راه انداز به کلید گریز از مرکز متصل نباشد.

پارگی درون استاتور:

از دیگر دلایل کند شدن دور موتور کولر آبی این است که تنها یک دور از موتور فن کار می کند. علت این موضوع میتواند قطع شدن سیم مربوط به دور دوم از صفحه کلید موتور باشد یا گاهی اوقات ممکن است ایراد از پارگی درون استاتور باشد.گاهی اوقات موتور کولر تنها یک دور کار می‌کند و ممکن است این مشکل به دلیل قطع شدن و پارگی سیم مربوط به دور دوم صفحه کلید موتور باشد و یا حتی پارگی درون استاتور نیز منجر به بروز این مشکل می‌شود.

استاتور از چند لایه فلزی ساخته شده که به شکل یک استوانه توخالی بهم وصل شده اند. شیارهایی روی ورقه ها وجود دارند و سیم پیچ هایی درون این شیارها جاسازی می‌شوند. به هر کدام از سیم پیچ ها کلاف هم گفته می شود.

 نیم سوز شدن سیم پیچی:

در برخی موارد با نیم سوز شدن سیم پیچی دور تند و یا سوختن بخشی از خازن‌ها، موتور کولر به صورت کند شروع به کار می‌کند.
اگر قبل از استفاده مجدد از کولرهای آبی، تمامی موارد ضروری را چک کنید، دیگر با این دسته از مشکلات مواجه نمی‌شوید و در صورت وجود کوچک‌ترین مشکل نیز در زمان مناسب می‌توانید برای حل آن اقدام کنید تا از سوختگی موتور کولرهای آبی جلوگیری کنید، اما در برخی موارد کولر آبی شما تنها زمانی که در دور کند قرار می‌گیرد دچار اختلال شده و محیط را خنک نمی‌کند.

در بیشتر مواقع در روزهای بسیار گرم تابستان با این مشکل مواجه می‌شوید و به جرات می‌توان گفت که همین مورد استارت مشکلات اساسی کولرهای آبی بوده و اگر به صورت جدی مورد بررسی و تعمیر قر نگیرد مشکلات بزرگ‌تری را ایجاد کرده و حتی ممکن است باعث سوختگی موتور کولر شود.

عیب یابی و حل مشکل کند شدن دور موتور کولر آبی :

به محض اینکه متوجه شدید که موتور کولر آبی شما کار نمی‌کند یا کند کار میکند،  به موارد زیر توجه کنید و سعی در انجام راهکارهای گفته شده داشته باشید.

 هنگام روشن کردن کولر، فیوز می‌پرد:

پریدن فیوز از رایج‌ترین مشکلاتی است که دلیل آن در بیشتر مواقع به واترپمپ کولرهای آبی مربوط می‌باشد. هنگامی که با مشکل پریدن فیوز مواجه شدید بهتر است که واترپمپ را به صورت جداگانه تست کنید و اگر مشکل داشت نسبت به تعویض آن اقدام کنید، در غیر این صورت باید به دنبال ایراد کار در جای دیگری باشید.

 کولر باد گرم می‌زند:

در بیشتر مواقع این مشکل به دلیل سفت و یا شل بودن تسمه کولر می‌باشد و قبلا روش حل این مشکل را برایتان گفتیم، پس به محض اینکه متوجه شدید کولر با وجود کار کردن موتور باد گرم می‌زند، نسبت به شل و یا سفت بودن تسمه کولر اقدام کنید.

موتور کولر روشن نمی‌شود‌:

تصور کنید که کولر خود را روشن می‌کنید و‌موتور آن روشن‌ نمی‌شود، حتما حدس شما این است که “موتور کولر سوخته و باید به فکر خرید کولر دیگری باشید”، اما نگران نباشید! گاهی اوقات به دلیل مشکلاتی که در جریان برق وجود دارد، فیوز دچار سوختگی می‌شود و با تعویض فیوز کولر می‌توانید ضمن تعمیر کولر در هزینه خرید مجدد نیز صرفه جویی کنید.
لازم به ذکر است که گاهی اوقات قطع بودن نول و یا فاز اصلی کولر نیز موجب قطع بودن فیوز می‌شود و در این مواقع با چک کردن صفحه کلید کولر آبی می‌توانید این مشکل را حل کنید.

موتور صدا دارد، اما کار نمی‌کند:

اگر با روشن‌ کردن کولر صداهایی از موتور کولر به گوشتان رسید، اما موتور کولر شروع به کار نکرد، بدانید که مشکل از خازن کولر بوده و با تعویض خازن این مشکل قابل حل می‌باشد.
گاهی اوقات سر و صدای زیاد موتور کولر مربوط به خرابی قطعات دیگری مانند سیم پیچ‌ دور تند، فن، کلید، تسمه، سیم پیچ دور کند و سایر قطعات می‌باشد و با تعمیر و یا تعویض می‌توانید این مشکلات را برطرف کنید.

موتور کولر سوخته:

گاهی اوقات نیز هیچ کدام از دلایل ذکر شده دلیل بر خرابی کولر آبی نیست و می توان گفت که موتور کولر آبی سوخته است و  باید موتور کولر را تعویض کرد.

جلوگیری از سوختن موتور کولرهای آبی:

برای اینکه کولرهای آبی‌تان دچار خرابی و یا حتی سوختگی موتور نشوند، پیشنهاد می‌کنیم که هر سال قبل از استفاده مجدد برای سرویس کاری کولر اقدام کنید.
برای سرویس  کولر حتما اتصال برق را قطع کنید تا در معرض خطر برق گرفتگی قرار نگیرید، سپس بدنه کولر را خارج کرده و به صورت کامل با آب بشویید.
موتور کولر را روغن کاری کرده و شیلنگ‌ها را بررسی کنید تا هیچ گونه نشتی نداشته باشند. در آخر نیز سیم کشی کولر را چک کرده و پوشال‌ها را عوض کنید.

علت لرزش موتور کولر آبی:

           از عمده‌ترین دلایل لرزش کولر آبی، عدم نصب صحیح به شکل تراز است؛ این حالت باعث می‌شود که فشار به یک سمت وارد شود و اجزای موتور مثل یاتاقان آسیب ببیند. در نصب کولر حتما از چهارپایه مخصوص و متناسب با کولر خود استفاده کنید و سعی کنید از گذاشتن چوب آجر و غیره در زیر کولر خودداری کنید. از دیگر دلایل لرزش و صدای کولر آبی مربوط به مشکلات فنی کولر آبی است.

افزایش دور موتور کولر آبی:

افزایش دور موتور کولر آبی یا افزایش سرعت موتور کولر با تعویض پولی کولر با سایز کوچکتر ممکن است، اما باید به این نکته توجه داشت که پولی نباید اینقدر کوچک باشد که مانع از حرکت تسمه شود. باید متناسب با تسمه باشد چرا که اگر پولی کوچک باشد؛ پروانه نمی‌تواند سرعت زیادی بگیرد.

علت پریدن فیوز کولر آبی

از دلایل پریدن فیوز کولر آبی این است که احتمالا یا سیم‌های متصل به کمپرسور محکم نیست که در این حالت باید توسط یک متخصص این مشکل را رفع کنیم. علت دیگر پریدن فیوز کولر آبی، ضعیف شدن موتور می‌باشد که باعث میشود جریان برق زیاد باشد و فیوز بپرد، که حتما باید این مشکل رفع شود در غیر این صورت موتور کاملا می‌سوزد و باید تعویض شود.

دیدگاهتان را بنویسید